TŘI ZEMĚ MEZI ČERNÝM A KASPICKÝM MOŘEM
ÁZERBÁJDŽÁN,  GRUZIE,  ARMÉNIE

Krásy a zajímavosti oblasti Kavkazu. Významné památky dávné historie v zemích, kde bylo jako první na světě přijato křesťanství. Země proslavené kulturností, krásou přírody, ale i pohnutou historií. Množství památek i přírodních krás. V oblasti je bezpečno.

kliknutím na fotografii se zvětší

Ázerbajdžán - pastviny pod Kavkazkými vrcholy
Ázerbajdžán - pastviny
pod Kavkazkými vrcholy

Staré Baku - mešita
Staré Baku
mešita

Město Šeki pod Kavkaz. třítisícovkami
Město Šeki pod
Kavkaz. třítisícovkami

Skalní rytiny Kobustan, Ázerbájdžán
Skalní rytiny
Kobustan, Ázerbájdžán

Tbilisi - socha Vachtanga
Tbilisi - socha Vachtanga

Ečmiadzin - katedrála, Arménie
Ečmiadzin
- katedrála, Arménie

Arménský kostel s Araratem
Arménský kostel
s Araratem

Skalní klášter Geghard - Arménie
Skalní klášter
Geghard - Arménie

 

ARMÉNIE
1.den: Letecky Praha-Jerevan
2.den: ARMÉNIE - JEREVAN - prohlídka hlavního města s dávnou historií. Charakteristická barevnost staveb z nafialovělého a růžového tufu; urartská pevnost Erebuni (2.800 let), výhledy; hlavní náměstí a třídy, současný život.
3.den: Výlet pod bájný ARARAT ležící již na území Turecka (Velký Ararat 5.165 metru a Malý Ararat 3.925 metru). VEDI - typický arménský chrám na araratské kulise, místo věznění v jámě sv.Gregorie - šiřitele křesťanství. Tři menší chrámky tří křesťanských panen/světic: sv.Rifsime, sv.Gajane, sv.Šorachat.
4.den: EČMIADZIN - dříve sídelní město arménského království a dodnes centrum arménské církve a sídlo její hlavy katolikose. Nejstarší křesťanský chrám sv.Gregorie (založeno v roce 303 po Kristu). V Arménii bylo uzákoněno křesťanství dříve než v Římě. ARAKS (stejného jména je i hraniční řeka s Tureckem) - památník bitvy Arménů s Turky v r. 1918 SARDARABAD, muzeum Arménie.
5.den: Výjezd do hor k JEZERU SEVAN, cestou naleziště vzácných obsidiánů. Jezero ve výši 1.900 metru, poloostrov s dvěma kostely: sv. Jana a sv. Karapeta s mongolskými a perskými vlivy (stával zde klášter, četné stély a arménské kříže/kačkary,výhledy). Dříve honosná vládní rekreační střediska, možnost vykoupat se a okusit místní ryby
6..den: Exkurze do proslulých turistických míst v soutěsce poblíž řeky Araksu-do jeskynního kláštera GEGHARD ze 4.stol. (původně poustevny, chrám vytesaný ve skalách dodnes činný, obdivuhodná výzdoba).GARNI - zříceniny hradu a antický chrám.

GRUZIE
7.den: Přejezd do GRUZIE.
8.den: TBILISI - prohlídka hlavního města Gruzie, které leží mezi Velkým a Malým Kavkazem a svou polohou lákalo v historii četné dobyvatele (v roce 1801 připojeno k Ruské říši). Na horu MTACMINDA (730 metru) nad městem, výhledy.Panteon (pochov.Gribojedov); náměstí Svobody, procházka městem, nábřeží řeky Kury, současný život.
9.den: Výlet do KACHETIE do okolí Telavi - centra vinařského kraje. ALAVERDI -středověká katedrála sv. Jiří, z nejvyšších staveb na světě,76 metru); IKALT´O - ruiny akademie/klášterní školy, kde studoval ve 12.století Šota Rustaveli (další 3 staré kostely).CINANDALI s malou ochutnávkou gruzínského vína a broskví. Gurdžani a blízký kostel z 8.-9.století KVELCMINDA (Všech svatých) - ojedinělé spojení dvou kaplí.
10.-11.den: Výjezd z Tbilisi do města GORI na řece Kura, které patří mezi nejstarší města v Gruzii. Je hlavně známé jako rodiště I.V. Džugašviliho / Stalina (rodný dům a muzeum). U vesnice Didi Ateni je starogruzínský chrám Sioni (ze 7.století s freskami z 10.století). Komplex Uplisciche z 6.- 3.století před Kristem s množstvím jeskyní.
12.den: Pokračování prohlídky Tbilisi - hrad na skále nad řekou Kura, chrám a socha Vachtanga, staré kostely Sionský a Ančischatský z 6.století. Výlet do okolí Tbilisi -HRAD MCCHETA (UNESCO) střežil starou Gruzínskou vojenskou cestu, chrám SVETI CCHOVELI a výšinný CHRÁM DŽVARI (výhled na soutok řek).

ÁZERBÁJDŽÁN
13.den: Přejezd do ÁZERBÁJDŽÁNU. Přes Belokany, Zakataly (zříceniny pevnosti Šamil´a); Zakatalská reservace. Cestou velkolepé panorama Kavkazu se zasněženými vrcholky.
14.-15.den: ŠEKI - z nejstarších měst v celém Zakavkazsku; dodnes zachované staré karavanseraily (orientální zájezdní hostince isfahánské, tabrízské a lezgínské dodnes zčásti fungující). Do mešit mohou i nemuslimové. Palác šekinských chánů je pozoruhodným dílem ázerbájdžánského stavitelství. Výjezd do vesnice Kiš / Staré Šeki s významným kostelem křesťanských Albánců / předchůdců Azarů (archeologické výzkumy norských vědců, Thor Heyerdal, spojitost s vikingy, staré zápisy).
16.den: Pokračování okruhu po zemi do města ŠEMACHA - města vinařství, výroby koňaku a koberců (pevnost; komplex mauzoleí Yeddi Kumbez/Sedm kopulí je hrobkou panovníků Širvánského chanátu; mešita Džum´a). Na vrcholcích Kavkazu v pozadí(4.600 metru) leží dlouho v roce sníh.
17.-18.den: Přejezd do BAKU - hlavního města ÁZERBÁJDŽÁNU. Prohlídka tohoto největšího města Zakavkazska. Důležitý přístav na Kaspickém moři na Apšeronském poloostrově - hradby staré pevnosti, minarety, bazar, lázně z 15.století, palác Šervanšáhů, legendární věž Kyz - Galasy z 12.století s rozhledy po moři a po městě. Muzeum koberců. Baku je také město "černého zlata" - nafty a mezi nahušťenými těžebními vrty se v některých částech i bydlí.
19.den: Výjezd na jih do Qobustanské rezervace - prehistorického uměleckého muzea v přírodě v povodí Džejrankečmezu se zajímavou scenérií (neolitické jeskynní a skalní rytiny mezi obřími popadanými kusy hornin; zápis též od římských legionářů). Poblíž všude čerpadla nafty.
20.den: Pokračování prohlídky Baku a okolí. Součástí Velkého Baku je osada městského typu Surachany - lázně a chrám uctívačů ohně Ateškád vybudovaný v 17.století. Pársy - vyznavači nauky Zarathuštrovy. Odpočinek, nákupy (pověstné koberce ?)
21.den: Přesun na letiště, odlet do Prahy.

 

termín

počet dní

doporučená cena v Kč

04. 05. - 24. 05. 2015

21

54 980,--

Cena zahrnuje: letenku Praha - Jerevan (eventuálně Baku)- Praha; místní dopravu, ubytování turistického charakteru (eventuálně soukromí),(kde bude možnost se snídaněmi), průvodce, informační materiály
Cena nezahrnuje: vízové poplatky (jen Ázerbájdžán), letištní poplatky, stravování
Doporučený počet 8 účastníků. Termín a cena jsou doporučeny z poradenského hlediska.

zpět na leteckou nabídku

zpět na abecední nabídku

kontaktní adresa, telefony, e-mail

Autor: © webs