OMÁN, SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY ©

Poznávání zatím ještě původního světa na Arabském poloostrově, příroda a kultura, pláže, exotika pouští. Pravý středověk a jinde moderní města. Srovnávání vývojové cesty národních tradic a kosmopolitního přetváření území.

kliknutím na fotografii se zvětší

Hl. město Mutrah - pomník hořák na kadidlo
Hlavní město Mutrah - pomník hořák na kadidlo

Mutrah - pevnost s přístavem
Mutrah - pevnost
s přístavem

Rozdílná doprava před pevností Sohar
Rozdílná doprava před pevností Sohar

Přírodní útvary na pobřeží
Přírodní útvary
na pobřeží

Jižní provincie Dhofar, Jebel Qara
Jižní provincie Dhofar, Jebel Qara

Úroda datlí v ománské oáze
Úroda datlí
v ománské oáze

Vzácný bílý oryx (UNESCO)
Vzácný bílý oryx (UNESCO)

Pohled na Dubai, Spoj. arab. emiráty
Pohled na Dubai,
Spoj. arab. emiráty

Dubai - proslulý zlatý súq
Dubai - proslulý
zlatý súq

Moderní architektura, hotel Burdž al-Arab
Moderní architektura, hotel Burdž al-Arab

Emirát Fujairah, nejstarší mešita Bídya
Emirát Fujairah, nejstarší mešita Bídya

Typické větrací věže emirova paláce
Typické větrací věže emirova paláce

S U L T A N Á T   O M Á N se v dnešní době stává z pravlasti kadidla, kterým zásoboval od antiky celý tehdejší svět, moderní zemí využívající svých ropných zásob k rozvoji státu. Otevřel se turistům, kteří začínají objevovat krásy a památky země, jejíž specialitou jsou staré pevnosti. Omán si dovedl vybrat to kladné ze západní civilizace a při tom si zachovat svůj osobitý kolorit. Polohou u Perského zálivu a Arabského moře spadá již do oblasti Indického oceánu. Země je spořádaná, čistá a bezpečná.

1.den: Letecky z Prahy do Muscatu.
2.den: MUSCAT - hl. město Ománu, sídlo sultána. Malebná přístavní část MUTRAH s pestrým rybím trhem a s proslulým tržištěm / súkem, který je nejlepším na Arabském poloostrově. Prohlídka Muscatu; staré pevnosti Jalali a Mirani, sultánův palác a stavby v sídelní části, mešity.
3.-4.den: Výjezd do města SUR na severových. pobřeží Ománu (busem 4 h.), známého pěknými plážemi, pevností a stavbou tradičních lodí - dhow (vesnice Ayega). Koupání. Zpět do Muscatu.
5.den: Přejezd na jih Ománu do provincie Dhofar. Projede se tak země od severu na jih, převážně kamenitou pouští do monsunového zeleného pásma na jihu. Cestou skupinky divokých velbloudů a oblast chráněného území bílé antilopy oryx / přímorožec (na soupisu UNESCO) - uvidíme však jen pomník. SALALAH - největší město na jihu, druhé největší město Ománu. Prohlídka: muzeum v budově Kulturního centra; ve staré okrajové části Al-Balid (dřívější staré město Zafar) probíhají vykopávky, stačí pohled zvenku.
6.den: Okolí Salalahu. Horská scenérie, výjezd k hrobu proroka Joba (kolem kadidlové stromy, výhledy), cestou silný horský pramen vytékající z jeskyně. AL-MUGHTAIL - tlakové mořské "gejzíry" = sufléry; poblíž koupání. Starý súk Al-Haffa na kraji Salalahu.
7.den: Výlet do KHOR ROURI - ve starověku důlež. přístav na jižním konci kadidlové cesty (Sumhuram); rozvaliny města nad přírodní zátokou (palácová pevnost, základy obchod. a řemeslných staveb, stará studna, rozhledy). Možnost pěšího okruhu přes písečnou kosu a pahorky zpět k silnici. Do vesnice TAQA - zřícenina pevnosti, rozhledy, mešita (na hřbitově hroby členů sultánovy rodiny), možnost vykoupání v moři. Do Salalahu a zpět busem na noc do Nizwy.
8.den: NIZWA a okolí. PEVNOST JABRIN - opravená a zařízená státní pevnost, prohlídka. Cestou zpět zvenku prohlídka pevnosti BAHLA (opravuje se) - velká ještě předislámská pevnost (UNESCO). TANAF - opuštěné osídlení a hrad, přehrada a typické rozvody vody / faladž. NIZWA - oblíbená turisty, velká obnovená pevnost, nová mešita, moderní tržiště (tradiční kozí súk jen v pátek). Zpět do Muscatu.
9.den: MUSCAT - volno, odpočinek, nákupy (tržiště v Mutrahu), Vojenské sultánské muzeum ve čtvrti Ruwi. Nebo fakultativně výlet "Cestou starých pevností" (mikrobusem). Pevnost BARKA, u moře u rybí tržnice, rybářské scény. Pevnost NAKHAL je uvnitř pěkně zařízená, na rozdíl od malé neopravené pevnosti AL-AWABI. Teplé prameny tekoucí ze soutěsky Al-Thowarah jsou místem odpočinku pro rodiny a mládež a skýtají pestrou podívanou. AL-RUSTAQ je veliká pevnost, zajímavá stavebně; kdysi zde bylo hlavní město. Pevnost AL-HAZM má nejhezčí staré vstupní dveře v Ománu. Cestou zpět do Muscatu, možnost vykoupání v moři.
Fakultativní přídavek k OMÁNU: Oddělená oblast Omán / Musandam na severu Arabského poloostrova. Tato samostatná část Ománu nebyla dříve přístupná vzhledem k britským vojenským základnám. Blízkost strategického Hormuzského průlivu, který je přístupovým místem do Perského zálivu a tím k Íránu, Iráku, Kuvajtu, Bahrajnu a Qataru.
Program: Půldenní safari do malebných vysokých hor, celodenní výlet tradičními loděmi dhow do fjordových zátok s koupáním, půldenní prohlídka hlavního města oblasti Khasabu a okolí (pevnost a skalní rytiny). (Letecky Muscat - Khasab - Muscat, třídenní program, polopenze a plná penze).

S P O J E N É   A R A B S K É   E M I R Á T Y
10.den: Přelet z Muscatu do Dubaje. Výlet busem do emirátu ABU DHABI, prohlídka nábřeží a centra, ale hlavně nové umělecky jedinečné mešity, kam mají přístup i nemuslimové. Světový unikát. Zpět do Dubaje.
11.-12.den: DUBAJ je nejsamostatnější ze sedmi členů spojených emirátů. Jeho bohatství je založeno na obchodu (především se zlatem) a pak teprve na naftě. Skládá se z dvou měst: Deira je východní část a Dubaj (centrum je stará část Bur Dubai) leží na západě. Dělítkem je řeka Creek (Al-khor), která zde ústí do moře do Perského zálivu. Spojení je několika mosty, tunelem nebo tradičními loďkami - abra. Prohlídka Dubaje: Emirův palác, Dubajské muzeum v pevnosti Al-Fahaidi, paláce s větrnými věžemi, staré kryté súky, Zlatý súk, moderní architektura hotelů. Volno, koupání na pláži v místě Jumaira spolu s architekturou nejmodernějších hotelů Beach a Bordž al-Arab. . Obdivování nových projektů (umělých ostrovů a nejvyšší stavby na světě). Odpočinek, nákupy.
13.den: Možnost výletu do dalších emirátů: FUJAIRAH u Ománského moře je nejmladší z emirátů (průjezd starou částí města, nábřeží). Dnes vesnice BADIYAH patří k nejstarším osídleným místům v Emirátech, známá velmi starou malou mešitou (nejstarší v Emirátech) a pozorovacími věžemi. Cestou možnost vykoupání. DIBBA je místo známé vítězné bitvy při šíření islámu na Arabském poloostrově, dnes nová mešita; hraniční přechod do severní samostatné enklávy Ománu Musandemu. Nejsevernější z emirátů je RAS AL-KHAIMAH (průjezd městem, nábřeží), emirát UMM AL-QAIWAIN má nejméně obyvatel, emirát AJMAN je nejmenší. SHARJAH je významným emirátem, třetím největším a čím dál větším obchodním rivalem pro Dubaj (průjezd kolem přístavu do centra, moderní výstavba, nová tržnice, nová velká mešita). Zpět do Dubaje.
14.den: Odlet z Dubaje do Prahy.

termín

počet dní

doporučená cena v Kč

 

14

 

Cena zahrnuje: letenku Praha - Muscat, Dubaj - Praha; místní dopravu, ubytování (hotely 2-3+, pensiony), informační materiály
Cena nezahrnuje: letištní a odjezdové poplatky, vízové poplatky, stravování, 55,- USD na vstupy (vybere průvodce)
Doporučený počet 8 účastníků. Termín a cena jsou doporučeny z poradenského hlediska.

zpět na leteckou nabídku

zpět na abecední nabídku

kontaktní adresa, telefony, e-mail

Autor: © webs